Teraz jest 2021-03-01, 23:42

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: 2006-06-20, 02:04 

Czy ktos wie, gdzie na tastaturze niemieckiej mozna znalezc duze polskie litery, takie jak: ś,ć,ź,ż , ale takze i inne, jak np. ę, ą, ń, czy ó ? Albo jak je inaczej 'wyprodukowac'?

(Te ostatnie potrzebne np. w przypadku, gdy sie cale slowo / zdanie pisze duzymi literami)

Tytuł:
PostNapisane: 2006-06-21, 10:24 

No a jak "wyprodukowałeś" te małe: ś,ć,ź,ż , ale takze i inne, jak np. ę, ą, ń, czy ó ?
Ja np. niemieckie znaki, takie jak ü lub ä i in. uzyskuję na klawiaturze numerycznej ( z prawej strony ) za pomocą Alt+0252 = ü ; Alt+0220 = Ü ; Alt+0246 = ö itd.
Być może analogicznie da się uzyskać polskie znaki za pomocą kodu numerycznego?

Inna sprawa jest w wypadku pisania w edytorach tekstów np. Word. Tu można znaleźć żądane znaki pod :arrow: Symbolami (Menu/Wstaw/Symbol) a następnie utworzyć do nich skrót na klawiaturze. W taki sposób zrobiłem sobie np. skróty do japońskich znaków ō lub ū (Sōtetsu Yūzen Rōshi, Gasshō, Tōkyō ) za pomocą kombinacji Alt+u = ū albo Alt+o = ō itd.

Pozdrawiam

MilionDwieścieTysięcyTybetańczyków (20%ludności)StraciłoŻycieWskutekInwazji/okupacji TybetuPrzezChiny. A teraz ChinyOrganizująOlimpiadę,któraMaByć symbolemPokoju!Idea olimpijska jest prostytutką na usługach wielkiej polityki!!! Chrzanić tę Olimpiadę!!!

Tytuł:
PostNapisane: 2006-06-21, 10:54 
Podany przez Ciebie sposob 'produkcji' za pomoca kodow jest mi wprawdzie znany, ale niezmiernie uciazliwy, i nie nadaje sie do uzycia przy pisaniu dluzszych tekstow.

Ja piszac po polsku czy po rosyjsku po prostu przlaczam w Windows tastaure z 'DE' na 'Pl' badz na 'Ru'.

Male (polskie) znaki mozna w ten sposob b. prosto wyprodukowac. Wtedy na odpowiednich klawiszach znajduja sie polskie litery, ale z tych przeze mnie wymienionych niestety tylko male, duzych brak.

Alles klar?

Tytuł:
PostNapisane: 2006-06-21, 11:01 

Powyzszy Gosc to, jak zwykle nie zalogowany, Chiqo.

Rada dla Ciebie:

Produkowac niemieckie znaki mozesz o wiele prosciej, przlaczajac tastature z 'Pl' na 'DE', tzn. odwrotnie, niz ja to robie. Wtedy naciskajac odpowiedni klawiszc bedziesz mial od razu niemiecki znak, bez zadnych akrobacji z zapamietywaniem i wprowadzaniem kodow.

PostNapisane: 2006-06-27, 21:46 

Chiqo napisał(a):
Czy ktos wie, gdzie na tastaturze niemieckiej mozna znalezc duze polskie litery, takie jak: ś,ć,ź,ż , ale takze i inne, jak np. ę, ą, ń, czy ó ? Albo jak je inaczej 'wyprodukowac'?

Skoro używasz niemieckiej klawiatury to podejrzewam, że masz zainstalowane polskie obłożenie, tzw. klawiaturę maszynistki (214).

W tym obłożeniu sposób otrzymywania "wielkich PLiterek" jest dość pokręcony... Potestowałem trochę i u mnie działa to tak:
(jednym kolorem zaznaczyłem kombinacje klawiszy, które trzeba wcisnąć równocześnie)

'Prawy Alt' + '6' 'Shift' + 'a' :arrow: Ą (inna kombinacja: '^' 'Shift' + 'a')
'Prawy Alt' + '9' 'Shift' + 'c' :arrow: Ć
'Prawy Alt' + '6' 'Shift' + 'e' :arrow: Ę (inna kombinacja: '^' 'Shift' + 'E')
'Shift ' + 'ö' :arrow: Ł
'Prawy Alt' + '9' 'Shift' + 'n' :arrow: Ń
'Prawy Alt' + '9' 'Shift' + 'o' :arrow: Ó
'Prawy Alt' + '9' 'Shift' + 's' :arrow: Ś
'Shift' + '~' 'Shift' + 'z' :arrow: Ż
'Prawy Alt' + '9' 'Shift' + 'z' :arrow: Ź

czyli "górne ogonki" to 'Prawy Alt' + '9' i odpowiednia literka, "dolne ogonki" to 'Prawy Alt' + '6' i odpowiednia literka. Wyjątkami są Ż i Ł.

Alternatywą jest zainstalowanie tzw. klawiatury programisty, która umożliwia wpisywanie PLiterek przy pomocy prawego Alt'a ('Prawy Alt' + 'A' :arrow: Ą, itd.)

Cytuj:
Produkowac niemieckie znaki mozesz o wiele prosciej, przlaczajac tastature z 'Pl' na 'DE', tzn. odwrotnie, niz ja to robie. Wtedy naciskajac odpowiedni klawiszc bedziesz mial od razu niemiecki znak, bez zadnych akrobacji z zapamietywaniem i wprowadzaniem kodow.

To zadziała tylko pod warunkiem, że odpowiednie obłożenie jest już zainstalowane w systemie, a nie zawsze tak jest...

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1