Teraz jest 2018-07-23, 14:32

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 75 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2006-08-31, 14:40 

Hej, niemieckiego ucze sie od zaledwie 2 dni znam pare podstawowych zwrotow, ale mowie wam znam ich gora 7 chcialabym sie nauczyc niemieckiego perfeckt tak dobrze jak ang. lecz nie wiem od czego zaczac, wiem ze jest tu duzo ludzi ktorzy niemiecki znaja doskonale i chcialabym abyscie powiedzieli mi od czego mam zaczac, na lekcje nie chodze gdyz u nas w miasteczku jest niemiecki tylko platny a nie zarabiam jeszcze kasy wiec nie stac mnie na oplacanie nauki, dostalam tylko ksiazke, taki jakby samouczek no i sie z tego ucze, prowadze jeszcze zeszyt ze wzrotami i slowaami niem. I w tym jest moja druga prosba, czy ktos z was moglby odpowiedziec mi na tym poscie tzn. wypisac niemieckie cyferki i liczby :?: Chodzi mi glownie o to aby ktos w miare wytlumaczyl mi na czym polegaja i jezeli wogole sa takie koncowki jak w ang czyli -teen, -ty. Czy sa takie w niemieckim ?? Prosilabym o wypsianie liczb od 1-30 bylabym naprawde szczesliwa :) Licze na szybka odp.! :)[/quote]

PostNapisane: 2006-08-31, 16:39 

Gabryśka napisał(a):
Hej, niemieckiego ucze sie od zaledwie 2 dni znam pare podstawowych zwrotow, ale mowie wam znam ich gora 7 chcialabym sie nauczyc niemieckiego perfeckt tak dobrze jak ang. lecz nie wiem od czego zaczac, wiem ze jest tu duzo ludzi ktorzy niemiecki znaja doskonale i chcialabym abyscie powiedzieli mi od czego mam zaczac, na lekcje nie chodze gdyz u nas w miasteczku jest niemiecki tylko platny a nie zarabiam jeszcze kasy wiec nie stac mnie na oplacanie nauki, dostalam tylko ksiazke, taki jakby samouczek no i sie z tego ucze, prowadze jeszcze zeszyt ze wzrotami i slowaami niem. I w tym jest moja druga prosba, czy ktos z was moglby odpowiedziec mi na tym poscie tzn. wypisac niemieckie cyferki i liczby :?: Chodzi mi glownie o to aby ktos w miare wytlumaczyl mi na czym polegaja i jezeli wogole sa takie koncowki jak w ang czyli -teen, -ty. Czy sa takie w niemieckim ?? Prosilabym o wypsianie liczb od 1-30 bylabym naprawde szczesliwa :) Licze na szybka odp.! :)
[/quote]

zobacz na te stronki

http://niemiecki.nauka.pl/index.php/id= ... 568/view=1

http://www.6ka.pl/

http://www.sprache.of.pl/

pozdrawiam i zycze powodzenia

paulineczka

Tytuł:
PostNapisane: 2006-08-31, 16:52 

Hej :) ja także orłem (jeszcze ;D) nie jestem, ale liczebniki chyba mogę podać. W nawiasach podaję uproszczoną (miejscami wysoce uproszczoną) wymowę.

liczebniki - die Zahlwörter

null /nul/ - zero
eins /ajns/ - jeden
-zwei /cwaj/ - dwa
drei /draj/ - trzy
vier /fijə/ - cztery
fünf /fünf/ - pięć
sechs /zeks/ - sześć
sieben /zībn/ - siedem
acht /acht/ - osiem
neun /nojn/ - dziewięć
zehn /cēn/ - dziesięć.

Zasada tworzenia liczb od 13 do 19 jest bardzo prosta - po prostu do cyfry dodaje się końcówkę "zehn", czyli dziesięć. W sumie tak jak angielskie "teen". Jedynymi wyjątkami są (podobnie jak w angielskim) liczby 11 i 12:

elf /elf/ - jedenaście
zwölf /cwölf/ - dwanaście
dreizehn (drei+zehn) - trzynaście
vierzehn - czternaście
fünfzehn - piętnaście
sechzehn - szesnaście
siebzehn - siedemnaście
achtzehn - osiemnaście
neunzehn - dziewiętnaście

Następnie następuje dwadzieścia, czyli zwanzig /cwanciś/.
Tworzenie dziesiątek odbywa się tak samo jak tworzenie liczb od 13 do 19, tyle że zamiast -zehn dodaje się -zig

zwanzig - dwadzieścia
dreißig /drajsiś/ - trzydzieści (wyjątek!)
vierzig - czterdzieści
fünfzig - pięćdziesiąt
sechzig - sześćdziesiąt
siebzig - siedemdziesiąt
achtzig - osiemdziesiąt
neunzig - dziewięćdziesiąt

Jeśli chodzi o złożone liczby, jak na przykład 46 sytuacja wygląda nieco inaczej niż w angielskim. W języku niemieckim najpierw wymawia się liczbę jedności, a dopiero potem dziesiątek. Wszystko zapisuje się razem. Czyli:

46 = 6+40 - sechsundvierzig (dosł. sześć i czterdzieści)
58 = 8+50 - achtundfünfzig
(dosł. osiem i pięćdziesiąt)
99 = 9+90 - neunundneunzig(dosł. dziewięć i dziewięćdziesiąt)

To tyle w zakresie liczb 1-99
:wink:
-Jeszcze może trochę o wymowie, jeśli jeszcze chce Ci się to czytać. Przy okazji wymowy liczby vier umieściłem na końcu taki znaczek: ə. Ma on sygnalizować tzw. zwokalizowane r. Dźwięk ten występuje przy wszystkich końcówkach -er. Upraszczając, jest to dźwięk pośredni między a i e. Tak przynajmniej słychać. :lol:
-Litera ü, tzw. u umlaut. Wymówisz ten dźwięk układając usta jak do wymowy u, ale wymawiając i .
-Litera ö - podobnie jak wyżej, tyle że z ustami ułożonymi do o.
-Znaki ē i ī - oznaczają długie samogłoski. Należy je wymawiać ok. pół raza dłużej niż polskie. :D
- ś - w uproszzceniu ten dźwięk przypomina polskie ś. Ale jest nieco... płytszy. Język dotyka lekko twardego podniebienia (czyli tego u góry jamy ustnej, nie znam się na profesjonalnej terminologii ;) ).

Mam nadzieję, że taka odpowiedź jest dla Ciebie satysfakcjonująca. Jeśli nie, poczekaj, z pewnością inni użytkownicy udzielą Ci innej, prawdopodobnie jaśniejszej.
Pozdrawiam
marcowy zając [/b]

Tytuł:
PostNapisane: 2006-08-31, 17:57 

0 = null - nul
1 = eins - ajnc
2 = zwei - cwaj
3 = drei - draj
4 = vier - fijer
5 = fünf - fynf
6 = sechs - zeks
7 = sieben - ziben (czytaj i nie zi)
8 = acht - aht
9 = neun - nojn
10 = zehn - cejn
11 = elf - elf
12 = zwölf - cwelf
13 = dreizehn - drajcejn
14 = vierzehn - fyrcejn
15 = fünfzehn fynfcejn
16 = sechzehn - zehcejn
17 = siebzehn – zibcejn (czytaj i nie zi)
18 = Achtzehn – ahcejn (t polykasz)
19 = neunzehn - nojncejn
20 = zwanzig - cwancyś
21 = einundzwanzig – ajnundcwancyś
22 = zweiundzwanzig - cwajundcwancyś
23 = dreiundzwanzig - drajundcwancyś
24 = vierundzwanzig - fijundcwancyś (r polykasz)
25 = fünfundzwanzig - fynfundcwancyś
26 = sechsundzwanzig - zeksundcwancyś
27 = siebenundzwanzig - zibnoncwacyś
28 = achtundzwanzig - ahtundcwacyś
29 = neunundzwanzig - nojnundcwancyś
30 = Dreißig – drajsyś

Dreißig – drajsyś :arrow: koncowka jak: pt, Krz...
ja - ich = b]yś[/b]

podaje Tobie tez kilka nowych slowek: :D
:arrow:
Polnisch ( polnysz) - Deutsch (dojcz)
czerwony - rot (rot)
zolty - gelb (gelp)
niebieski - blau (blał)
zielony - grün (gryjn) podobnie jak green
czarny - schwarz (szwarc)
bialy - weiß (wajs)

matka - Mutter (muter)
ojciec - Vater (fater)
rodzice - Eltern (eltern)
siostra - Schwester (szwester)
brat - Bruder (bruder)

oko - Auge (ałge)
usta - Mund (munt)
nos - Nase (naze)
ucho- Ohr (or)
zab - Zahn (can)

zycze powodzenia :)
N.

........................................................................................................

@zajaczek
...dziekuje za pomoc 8) :!:

Tytuł:
PostNapisane: 2006-08-31, 18:21 

Droga Noro!

Zwracam się z usilną i namolną zarazem prośbą, by się nie nabijać z moich wymówień w nawiasach. :twisted: :lol: Sam się uczę i jestem wysoce usatysfakcjonowany tym, że już umiem (z grubsza) wymawiać te wszystkie znaczki, ale do niedawna byłem wyjątkowo nieusatysfakcjonowany, gdy mir ktoś bez ałsszprahu wyrta podawał. :twisted: Jaki z tego morał?? Nabijanie się z dzieci jest niewskazane, bo to pozostawia głębokie ślady i urazy w psychice dzieci. :cry: :twisted: (o, jak mi się ten znaczek podoba, też taki chcę)

P.S. "(o, jak mi się ten znaczek podoba, też taki chcę)" - jeśli dziecko pozostawia w nawiasach takie wypowiedzi, jest to nieomylny znak, że ma głębokie urazy psychiczne. Wiem z właśnego doświadczenia.
pozdrawiam
zając

Tytuł:
PostNapisane: 2006-08-31, 18:31 

marcowy zając napisał(a):
- ś - w uproszzceniu ten dźwięk przypomina polskie ś. Ale jest nieco... płytszy. Język dotyka lekko twardego podniebienia (czyli tego u góry jamy ustnej, nie znam się na profesjonalnej terminologii ).

Według mojej fonetyczki to koniuszek języka dotyka dolnych zębów. Jeśli uniesie się go do góry to wychodzi z tego polskie "ś"

Tytuł:
PostNapisane: 2006-08-31, 18:36 

Ha! Masz rację, przepraszam. Nie byłem za dokładny, to po prostu z właśnych doświadczeń. :wink: Chodziło mi o to, że powierzchnią języka dotyka się twardego podniebienia. Czubkiem rzeczywiście zębów. Pffff... mniejsza o to. :lol:

PostNapisane: 2006-09-01, 17:01 

wiecie co jestescie wspaniali! Na serio dzieki wam wszystkim za to ze chcialo wam sie posiwecic pare minut przed kompem:) Dziekuje za te odpowiedzi i mam nadzieje ze bedziecie nadal dolaczac tu niektore wskazowki dla poczatkujacych takich jak ja aby i oni mniej wiecej sie orientowali :) Jeszcze raz Viel Danke <chyba tak to sie pisze?? :D > A i jeszcze jedno od czego najlepiej zaczac poczatki??

PostNapisane: 2006-09-01, 17:24 

Gabryśka napisał(a):
Jeszcze raz Viel Danke <chyba tak to sie pisze?? :D > A i jeszcze jedno od czego najlepiej zaczac poczatki??

"Vielen Dank" [fijlen dank] albo "Danke vielmals" [danke fijlmalz].
Mnie się wydaje sam fakt, że trafiłas na to forum to juz całkiem niezły początek :wink:

PostNapisane: 2006-09-01, 17:32 

aha i jeszcze jedno a propo wypowiedzi "marcowego zajaca" chcialabym sie ciebie jeszcze spytac jak sie tworzy liczby powyzej 99 :P albo jesli sie podaje rok urodzenia np. 1989 wystarczy mi do tysiaca. A pytam akurat ciebie bo widac ze znasz sie na rzeczy a woja wypowiedz byla zrozumiala :) Jezeli inni wiedza to prosze o odpowiedz z gory dzieki :D

Tytuł:
PostNapisane: 2006-09-01, 17:34 

heheeh prosze sie ze mnie nabijac ja juz tak mam :P poprostu jestem zawzieta i cholernie chce sie nauczyc niemieckiego :)

Tytuł:
PostNapisane: 2006-09-01, 17:38 

Gabryśka napisał(a):
heheeh prosze sie ze mnie nabijac ja juz tak mam :P poprostu jestem zawzieta i cholernie chce sie nauczyc niemieckiego :)

No w
    a

Tytuł:
PostNapisane: 2006-09-01, 17:53 

no tak

Tytuł:
PostNapisane: 2006-09-01, 18:03 

Czy ktos z was zna takie slowa jak kiedy, co, dlaczego, gdzie itp. po niemiecku?? jesli tak to prosilabym baaaaaaaaaardzo o przetlumaczenie. Dziekuje wam :)

Tytuł:
PostNapisane: 2006-09-01, 18:26 

Gabryśka napisał(a):

No własnie mówię, że trafiłaś na dobre forum. Kiedykolwiek będziesz miała jakieś pytanie na temat j. niemieckiego, możesz je tutaj zadawać.

A z liczbami powyżej 99 jest tak:

100 - (ein)hundert [(ajn)hundert]
101 - (ein)hundert(und)eins [(ajn)hundert(unt)ajnc] (pełna wersja, czyli 'einhundertundeins', jest bardziej "oficjalna", ale zazwyczaj mówi się tylko 'hunderteins')
102 - (ein)hundert(und)zwei itd.
...
110 - (ein)hundertzehn [(ajn)hundertcejn]
111 - (ein)hundertelf [(ajn)hundertelf] itd.
120 - (ein)hundertzwanzig [(ajn)hundertcwancyś]
121 - (ein)hunderteinundzwanzig [(ajn)hundertajnuncwancyś] itd.
135 - (ein)hundertfünfunddreißig [(ajn)hundertfynfunddrajsyś]
178 - (ein)hundertachtundsiebzig [(ajn)hundertahtundzybcyś
200 - zweihundert [cwajhundert]
201 - zweihunderteins [cwajhundertajnc] itd.
300 - dreihundert [drajhundert] itd.
1000 - (ein)tausend [(ajn)tałzend]
1001 - (ein)tausend(und)eins [(ajn)tałzend(unt)ajnc] itd.
1117 - (ein)tausendeinhundertsiebzehn [(ajn)tałzendajnhundertzybcejn]
1889 - (ein)tausendachthundertneunundachtzig [(ajn)tałzendahthundertnojnuntahcyś]
1900 - (ein)tausendneunhundert [(ajn)tałzendnojnhundert]

ALE: Jeżeli taka liczba jak np. 1900 oznacza rok, wtedy nie mówi sie '(ein)tausendneunhundert' [czyli '(jeden)tysiącdziewięćset'], lecz 'neunzehnhundert', a więc "dziewięcnaścieset". Dotyczy to wszystkich liczb między 1000 a 1999.

w roku 1986: im Jahr neunzehnhundertsechsundachtzig (czyli 'w roku dziewiętnaścieset-sześć-i-osiemdziesiąt).

Od 2000 nie ma tu już różnicy:

2000 - zweitausend [cwajtałzend]
2001 - zweitausendeins [cwajtałzendajnc] itd.

w roku 2006 - im Jahr zweitausendsechs [im jaar cwajtałzendzeks]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 75 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1