Teraz jest 2018-04-25, 07:55

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Findet ihr es richtig Hausaufgaben usw. zu übersetzen?
ja! 14%  14%  [ 3 ]
nein! 55%  55%  [ 12 ]
in bestimmten Fällen! 27%  27%  [ 6 ]
ist mir egal! 5%  5%  [ 1 ]
Liczba głosów : 22
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2007-04-19, 09:57 

Hallo alle zusammen!

Ich habe gesehen, dass im Forum immer öfters darüber diskutiert wird, ob man Hausaufgaben usw. übersetzen soll oder nicht!
Darum habe ich mir gedacht hier dieses Thema zu eröffnen!
Schreibt bitte hier in dieses Thema eure Meinungen und Vorschläge rein!

Falls eine Diskussion darüber in einem anderen Thema auftaucht, werde ich einen Hinweis auf diese Diskussion setzen und das Thema schließen!
Ich hoffe ihr werdet diese Reaktion verstehen!?!

Ich wünsche euch noch viel Spaß!

Gruß Rafael

Tytuł:
PostNapisane: 2007-04-20, 01:01 

Zu spät! :D
Das Thema haben wir gerade ausdiskutiert :D
Aber vielleicht findet sich noch der eine oder andere Spätzündler :D

Tytuł:
PostNapisane: 2007-04-20, 08:23 

Wydaje mi się, że właściwie nie ma o czym dyskutować, tylko trzeba coś z tym zrobić - a) zakończyć niepotrzebne dyskusje na ten temat w postach i b) zamykać posty z takimi żądaniami po pierwszej nieudanej próbie naprostowania pacjenta regułą Thomasa.

Tytuł:
PostNapisane: 2007-04-20, 09:21 

Hallo!

Ich bin auch der Meinung, dass in dieser Richtung Handlungsbedarf besteht! Ich persönlich halte jetzt aber nicht gerade viel davon gewisse Themen zu schließen!
Diese Vorgehensweise wird sicher noch zu mehr Streitereien und Diskussionen führen!

Ich hätte da eine andere Idee!
Es könnte eine neue Forum-Abteilung eröffnet werden die speziell nur für Hausaufgaben gedacht ist! (wie z.B. die Abteilung: polnische Wörter, polnische Texte, deutsch Lernen usw.)
- Dadurch haben die Schüler eine Plattform wo sie um Hilfe bitten können wenn es um Hausaufgaben geht!
- Die User die den Schülern nicht dabei helfen wollen, brauchen sich diese Abteilung gar nicht anzuschauen!
- Die User die nichts dagegen haben Schülern bei ihren Hausaufgaben zu helfen können sich hier austoben!
- Die Moderatoren können dadurch diese Themen in diese Abteilung verschieben und müssen keine Themen mehr schließen!

Somit wären alle diese "Hausaufgaben-Probleme" gelöst und es sollte eigentlich jeder User zufrieden sein!

Was haltet ihr davon?

Gruß Rafael

Tytuł:
PostNapisane: 2007-04-20, 12:21 

Ich sehe da keinen besonderen Handlungsbedarf. Meiner Auffassung nach ist das Problem unnötig aufgeblasen. Ich verstehe kaum, warum fühlen sich einige Forumteilnehmer zu handeln verpflichtet, wenn jemand um Hausaufgabenhilfe ersucht. Jeder hat hier ja Recht frei zu entscheiden, womit er sich befasst. Argumente, warum man derartigen Ersuchen Absage erteilen soll, sind für mich unbegreiflich. Wenn Du lieber User nicht helfen willst, dann tue es nicht, aber erspare uns bitte dabei Deine erhebende Erklärung, warum Du gerade diese Entscheidung getroffen hast. Wenn sich die anderen Teilnehmer anders entscheiden, und doch dem Hilferuf nachkommen wollen, dann ist es auch schön, und keiner darf deswegen kritisiert werden. Ich bin für den freien und uneingeschränkten Raum für jede erdenkliche Handlung. Die Idee, die Hausaufgabenposts ins Exil auf einer Foruminsel zu verbannen oder die Themen zu schließen, finde ich echt übertrieben. Für mich wäre sie nur aus Ordnungsgründen beachtenswert.

Tytuł:
PostNapisane: 2007-04-20, 16:19 

Rafael Persich napisał(a):
... Es könnte eine neue Forum-Abteilung eröffnet werden die speziell nur für Hausaufgaben gedacht ist!....

...Was haltet ihr davon?

Gruß Rafael

Bravo! Bin dafür!

Tytuł:
PostNapisane: 2007-04-20, 16:58 

Z jednej strony byłoby dobrze stworzyć wydzielone miejsce dla tego typu próśb. Z drugiej trzeba byłoby chyba wyraźnie zaznaczyć, że ten dział służy wspieraniu samodzielnego pisania, a nie odwalaniu za kogoś jego pracy - żeby nikomu się nie wydawało, że jest to giełda praca domowych za friko.

Cytuj:
Ich bin für den freien und uneingeschränkten Raum für jede erdenkliche Handlung.

Ja nie. Uważam, że są granice przyzwoitości i trzeba je znać.

Tytuł:
PostNapisane: 2007-04-20, 18:14 

Osobiście, jeżeli mógłbym wyrazić swoje zdanie, jestem za takim działem. Na górze trzeba tylko przykleić regulamin i ściśle się go trzymać.
Dla delikwentów umieszczać raz Regułę Thomasa i - tak jak rzekła, zdaje się, Kamea - zamykać temat, jeżeli nie odnosi skutku.
Regułę Thomasa możnaby trochę przystosować:

1. Pamiętaj, że to Twoja praca domowa. Jesteś więc zobowiązany umieścić swoją jej wersję.
2. My staramy się je poprawić, zasugerować możliwe zmiany, korekty, etc. (jeśli istnieje taka potrzeba).
3. Ty akceptujesz komentarze lub nie.
4. Pamiętaj: w żadnym wypadku naszym obowiązkiem nie jest odrobienie za Ciebie pracy domowej. To od naszej dobrej woli zależy, czy to zrobimy. Jakiekolwiek formy ataku wobec innych użytkowników będą karane banem.

Może tak?
Ostatnie zdanie z czwartego punktu jest moją propozycją, nie wiem, czy juz padła. Nie należy pozwolić na obrażanie innych przez recydywistów.

Boże, o czym ja mówię.
Skończyłem śpiewat'.

Tytuł:
PostNapisane: 2007-04-20, 19:53 

Podoba mi się propozycja Rafaela i zająca!
Sumując, warto byłoby stworzyć taki dział i opatrzyć go ZRT (=zmodyfikowaną regułą Thomasa) [kto to był ten Thomas? Facet robi karierę!... :-)]
Pozwoliłam sobie troszkę zmienić wersję zająca - są to poprawki kosmetyczne, zaproponowane przez zająca punkty są bardzo dobre.
Może tak być?
1. Pamiętaj, że to Twoja praca domowa, jesteś więc zobowiązany podać swoją jej wersję.
2. My postaramy się ją poprawić, tj. zasugerować Ci zmiany (o ile istnieje taka potrzeba).
3. Ty akceptujesz uwagi lub nie.
4. Pamiętaj: w żadnym wypadku nie możemy odrobić za Ciebie Twojej pracy domowej. Od naszej dobrej woli zależy, czy pomożemy Ci ją odrobić. Jakiekolwiek formy nacisku i ataku wobec innych użytkowników będą karane banem.

Tytuł:
PostNapisane: 2007-04-20, 19:59 

Tak, moja była trochę za bardzo agresywna :wink:
Legendarny Thomas ( :wink: ) to użytkownik bliźniaczego DICT. On tę zasadę wymyślił. Moderatorka easy wprowadziła ją, zdaje się, w DePie.

Tytuł:
PostNapisane: 2007-04-20, 22:08 

Hier sollte man einige Schritte im Voraus denken. Ich selbst bin grundsätzlich gegen ein Forum, in dem Hausaufgaben für andere erledigt werden, aber das ist Ansichtssache. Bitte jedoch nicht eine simple Tatsache vergessen: im Forum gibt es auch Werbung!

Mit einer Abteilung namens "Hausaufgaben" und einer zwischengeschalteten Werbung laufen wir u.U. Gefahr eine Anzeige vom polnischen "Verband der Deutschlehrer" :wink: (oder einer ähnlich gelagerten Organisation) zu bekommen, mit der Begründung gewerbsmäßig Hausaufgabenhilfe zu leisten. Und das wäre wohl nicht akzeptabel.
Hier müßte man zunächst einen anwaltlichen Rat einholen... :?

Tytuł:
PostNapisane: 2007-04-21, 08:44 

Hmmm... Masz rację, Turbot. Tego się właśnie obawiałam - że tym działem stworzymy wrażenie, jakoby jednym z misji forum było odrabianie prac domowych, tym samym narażając się tym i owym. Jednak zasady pomocy powinny wyraźnie precyzować jej zakres: nie odrabiamy za kogoś, ale wskazujemy błędy i sugerujemy poprawki. Niewątpliwie jest to bardzo wspierające i rozwijające działanie. Jeśli pacjent zada sobie trud, żeby przeanalizować własne błędy i się na nich uczyć, to odniesie z takiej pomocy ogromną korzyść. W przypadku wątpliwości co do samodzielności pracy nauczyciel powinien po prostu zadać parę kontrolnych pytań do pracy. Jeśli w/w na nie odpowie, to znaczy, że się czegoś nauczył, jeśli nie, to znaczy, że znalazł jelenia. Za jedno i za drugie należy się odpowiednia ocena. Nauczyciele potrafią to odróżniać!
Może proponowany przez Rafaela dział trzeba byłoby inaczej nazwać, żeby się źle nie kojarzył nauczycielom (też zaglądają na fora!!!)?

W związku z tym, co napisał Turbot, nasunęła mi się drobna poprawka do reguły zająca:

1. Pamiętaj, że to Twoja praca domowa, jesteś więc zobowiązany podać swoją jej wersję.
2. My postaramy się zasugerować Ci zmiany (o ile istnieje taka potrzeba).
3. Ty akceptujesz uwagi lub nie.
4. Pamiętaj: w żadnym wypadku nie możemy odrobić za Ciebie Twojej pracy domowej! Od naszej dobrej woli zależy, czy pomożemy Ci ją poprawić. Jakiekolwiek formy nacisku i ataku wobec innych użytkowników będą karane banem.

Jak myślicie? Czy jest to czytelny regulamin, który jednoznacznie ujmuje zasady POMOCY?

Tytuł:
PostNapisane: 2007-04-21, 12:13 

Przyszło mi do głowy, że właściwe tego typu wątki powinny się znaleźć po prostu w dziale "Deutsch lernen" - lub, żeby go nie zaśmiecać - w nowym, temu podobnym, neutralnie brzmiącym. A więc pod "Inne", a nie pod "Tłumaczenia". Może jest to kwestia przenoszenia ich tam, gdzie rzadziej zaglądają ci, których te wątki drażnią i którzy nastawiają się na pomoc w tłumaczeniach niezwiązanych ze szkołą.
Co o tym myślicie?

Tytuł:
PostNapisane: 2007-04-21, 12:36 

Neutralnie brzmiący...
Nie wiem.
Może coś około Hausaufgabenhilfe?
Jest coś takiego jak Hausaufgabennachhilfe?

EDIT:

Może coś w stylu Deutsch - Aufgabenhilfe? Żeby tak nie eksponować tego Haus-.

Tytuł:
PostNapisane: 2007-04-21, 16:31 

Kamea napisał(a):
Przyszło mi do głowy, że właściwe tego typu wątki powinny się znaleźć po prostu w dziale "Deutsch lernen" ...

Toc przecie jo to juz dawno godol! :D

http://forum.DEP.pl/viewtopic.php?p=302 ... ght=#30226

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1