Teraz jest 2020-03-30, 16:59

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: 2012-01-29, 13:15 

Z tym akurat biurem ja nie wyjeżdżałem, bo i nie mam po temu potrzeby; jak chcę jechać do Berlina, to zamawiam hotel, wsiadam w pociąg i jadę. :wink:

Reklama tego biura wygląda dla mnie nieco nachalnie, ale to rzecz gustu. Ta wycieczka 3-dniowa nie jest zbyt atrakcyjna, bo mało się widzi w porównaniu z nakładem czasu. Hotel 3-gwiazdkowy w Berlinie też jest z reguły kiepski, ale to mniej ważne, bo w hotelu nie będziecie wiele czasu spędzać. :lol:

Ja bym Berlin raczej odwiedzał na własną rękę (zakładając podstawową znajomość języka niemieckiego). To co biuro podróży w zasadzie oferuje, można samemu też załatwić: dojazd na miejsce, rezerwacja hotelu, przejazd po mieście.

Berlin ma bardzo dobrą i tanią komunikację miejską, a nawet taksówki są dość tanie (w porównaniu z innymi miastami w Niemczech). Z opisu podróży nie wynika bynajmniej, co tam jest w cenie dokładnie zawarte, a co nie. Przykładowo: wymieniony jest Reichstag. To dobrze, ale czy wycieczka zawiera też wizytę wewnątrz Reichstagu, z oprowadzaniem i z wejściem aż na dach? W praktyce, w tzw. sezonie turystycznym ciekawscy muszą czekać tam 1-2 godz. zanim wejdą; dobrze zorganizowana wycieczka zapewnia wejście bez kolejki.

To samo jest z pałacem w Poczdamie: indywidualnie trzeba często czekać; z wycieczką z reguły nie trzeba. Ale czy ta wycieczka to zapewnia?

Muzeum Pergamońskie jest olbrzymim budynkiem z licznymi zbiorami; potrzeba na nie dużo czasu. Ile na to w wycieczce zaplanowano?

Ani Kurfürstendamm, ani też Gedächtniskirche nie wydają mi się specjalnie interesujące. Darować można sobie też dom towarowy KaDeWe. Warte obejrzenia jest na pewno Muzeum Muru Berlińskiego (koło Checkpoint Charlie).

Przejażdżka autobusem po mieście jest w Berlinie bardzo sensowna, ale to można też łatwo samemu załatwić, i to jeszcze lepiej, bo autobusem odkrytym. Tym lepiej, że na takiej miejscowej Stadtrundfahrt można wysiadać i wsiadać w wielu miejscach, a więc od razu łączyć to ze zwiedzaniem indywidualnie wybranych obiektów.

Na koniec poleciłbym przejażdżkę statkiem po rzekach i kanałach w Berlinie.

Wie auch immer: viel Spaß in Berlin!

PostNapisane: 2017-06-04, 12:02 

Und ich würde diese Ecke in Berlin empfehlen. Es würde sich mit Sicherheit lohnen, dieses Überbleibsel ohne Weiteres schon mal anzuschauen. Und das ist mit der U-Bahn oder mit der S-Bahn sehr einfach zu erreichen.
Obrazek

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1