Teraz jest 2020-11-01, 02:47

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: 2006-01-27, 01:57 

Kochani, przeczytałam parę postów (do poduszki...), a po lekturze mam do Was wielką prośbę: bardzo Was proszę, nie używajcie określenia "nowotwory" :shock: zamiennie z "neologizmami" :? . Bynajmniej nie są to synonimy, brrr!...

Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-02, 10:32 

Halo,

poniewaz uzylem w jednej z odpowiedzi slowa "nowotwor jezykowy" - wyglada na to, ze ruga "brrrr" dotyczy mojej osoby.

Stosownie do informacji z PWN:

O nowotworach językowych pisali także językoznawcy poloniści, ale raczej z intencją krytyczną. Neologizm natomiast to określenie neutralne. Różnica między nimi dotyczy więc wartościowania, a nie poprawności.
— Mirosław Bańko, PWN

Jako niejezykoznawcowy polonista (mam nadzieje, ze takze inni mnie podobni) uzywalem (i jak widac uzywam) okreslenia nowotwor jezykowy bez intencji krytycznej.

W kazdym badz razie wydaje mi sie, ze "moja zbrodnia" nie jest karalna

Pozdrawiam - Mest

Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-02, 11:34 

Witaj Mest,

z pewnością Kamea nie chciała Ci zmyć głowy. Ja też jak przeczytałam tytuł tematu - to najpierw miałam (jako nie polonista) inne skojarzenie... (i to jest moje "brr") a jak pisze Kamea: "bynajmniej nie są to synonimy :-)

Zainteresowałam się tym określeniem (chociaż jest mi ono znane) i polecam link:
http://www.tkj.uw.edu.pl/poradnia/art09.htm
Cytuję: „...nowotwory fleksyjne nazywane są błędami językowymi, natomiast nowotwory słowotwórcze są nazywane neologizmami...”
„...Termin «neologizm» dosłownie oznacza 'nowe słowo, nowy wyraz'. Nowe wyrazy, czyli neologizmy powstają w różny sposób, m.in. poprzez tworzenie nowych formacji słowotwórczych zgodnie z występującymi w polszczyźnie wzorami....”

Pozdrawiam wszystkich na tym forum i życzę miłego dnia :D

Tytuł: Ruga?...
PostNapisane: 2006-02-02, 13:55 

Eeee tam, od razu ruga... Muszę się Wam przyznać, że im człowiek starszy, tym bardziej tolerancyjny (przynajmniej ja tak mam). A dziś obchodzę szczególne święto tolerancji wobec drugiego człowieka, jako że przybywa mi rok dojrzałości. A kobieta, wiadomo, niczym wino, z latami dojrzewa... :D Nie miałam na myśli osoby :o , tylko samo słowo :!:
Broń Boże, nie wzdragam się na widok wszystkiego, co kojarzy się z brzmieniem "mest". Z zasady nie robię uwag personalnych, zawsze staram się mówić tylko o konkretnych przypadkach i li tylko do nich się odnosić. Zresztą, nie tylko Ty jeden użyłeś tego określenia - na tym forum posłużyli się nim także inni użytkownicy, stąd mówj post na ten temat. (Jeden bym jeszcze przełknęła, ale kolejny przypadek spowodował nieprzyjemne skojarzenia.)
Jeśli chcecie wiedzieć, powód jest prosty - przypadki raka w rodzinie, więc NA TO OKREŚLENIE trudno nie reagować inaczej, niż "brrr!" Jeśli nie macie tych skojarzeń, to się cieszcie, bo jesteście szczęśliwcami! Nawiasem mówiąc, kiedyś z najfajniejszą paczką pod słońcem wymyślaliśmy różne głupoty, w tym "chorzy na raka wchodzą tyłem", nieźle się przy tym bawiąc. Dziś powiedziałabym krótko: "Nie śmieszne..." Trochę mi za to wstyd. :oops:
Dlatego jeszcze raz bardzo Was proszę - polubcie neologizmy i nie wspominajcie już więcej o nowotworach... Udane neologizmy są tym, "co tygrysy lubią najbardziej". (Cieszę się, że prof. Miodek dał na nie przyzwolenie.)
Bez podlizywania - Eklerka, mest i Turbot są moimi ulubionymi forumowiczami. Zawsze czekam na Wasze reakcje na moje posty.
Ciepło Was pozdrawiam! :D

Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-02, 15:08 

Aha, jeszcze jedno do mesta - nie obraź się, że Cię napisałam małą literą - tak się zarejestrowałeś na forum. Nie chciałam Cię urazić, przetwarzając Twój nick, stąd ta mała litera. W każdym razie myślę o Tobie z szacunkiem i wielką literą. :D
Pozdrawiam!

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1