Teraz jest 2020-08-03, 10:43

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1

Autor Wiadomość
 Tytuł: +antrakt
PostNapisane: 2007-11-27, 23:23 

w słówkach tygodnia do tematu "teatr" na stronie startowej widnieje antrakt jako odpowiednik Pause.
chodzi mi nie tyle o błąd, bo faktycznie kiedyś tak się mawiało, ile o to, by nie czynić teatru polskiego bardziej zapyziałym niż jest. nie zdarzyło mi się jeszcze zapytać, czy w danym spektaklu jest antrakt, ale o przerwę owszem, pytałam, a nawet szłam na przerwie do foyer.
może w Teatrze Wielkim (Operze Narodowej) mówi się jeszcze o antrakcie, ale w teatrach grających sztuki (dawno już nie mówi się o dramatach, w każdym razie nie powinno się) nie ma antraktów, odeszły do lamusa wraz z kurtynami, choć te ostatnie jeszcze gdzieniegdzie wiszą, nieużywane.

Tytuł:
PostNapisane: 2007-11-29, 18:34 

Halo karobi,

stosownie do slownikow i poradni jezykowej Uniwersytetu Jagiellonskiego wyraz antrakt:

nie jest to wyraz ani przestarzały, ani pretensjonalny, ale normalnie uzywany przez Polakow chodzacych na koncerty i do teatru

pozdrawiam
Mest

Tytuł:
PostNapisane: 2007-11-29, 22:48 

he he, nie ufałabym tak ślepo uniwersytetom.
mnie chodzi o to, że jeśli jakiś niemiec przyjedzie do polski i pójdzie do teatru, to żeby nie pytał o antrakt, tylko o przerwę.
antrakt po prostu jeszcze nie został oficjalnie uznany za prestarzały. w praktyce nie używa się go.

Tytuł:
PostNapisane: 2007-11-30, 08:16 

Halo,

a dlaczego nalezy ufac Tobie a nie uniwersytetom?

Ani slownik jezyka polskiego PWN, ani Wikipedia, ani Kopalinski okreslaja to slowo jako przestarzale.

Pozdrowienia
Mest

Tytuł:
PostNapisane: 2007-11-30, 21:39 

bo chodzę do teatru i robię dla teatru.
jest też jeszcze jedno znaczenie słowa "Pause" - kiedy pojawia się w didaskaliach i odnosi się do samego tekstu, tłumaczy się to jako "pauza".

Tytuł:
PostNapisane: 2007-11-30, 22:15 

Ale se robita siki z powodu normalnego określenia teatralnego: że przerwa nazywa się przerwa, bo jest antraktem, to wie każdy osesek w teatrze, bo wie też, że między aktami nie ma pauzy, tylko przerwa :-) ; że Pause w tekście, to nie przerwa, ale pauza, to też każdy wie, nawet tak zasłużona siła w teatrze, która na scenę nigdy z pustymi rękami nie wyjdzie; pauza w teatrze jest krótka (oprócz, że ktoś pauzuje już szósty miesiąc, tzn. nie ma nic do grania, nawet ogonów); pauzę przed enesikiem i po nim robi doświadczony szmirus, żeby zebrać niezasłużone brawa (jeśli robi przerwę w tekście, to znaczy, że wisi i nie słyszy suflerki, i jeżeli w tym momencie zaczyna haftować, to nie znaczy, że er, sie, es stickt, tylko extemporiert, co jest mniej więcej takim samym kulturalnym opisaniem zjawiska, jak antrakt.

Tytuł:
PostNapisane: 2007-11-30, 22:17 

P.S. enesik - od ns (na stronie)

Tytuł:
PostNapisane: 2007-12-01, 00:15 

łał. szapoba. a wiesz może, czy haftuje się również w piłce nożnej?

wracając do antraktu - używa tego słowa malejące 30% starszych wiekiem użytkowników języka chodzących do teatru, młodzi mówią przerwa, stąd wniosek, że słowo antrakt niedługo zostanie opatrzone, dostanie krzyżyk. trochę szkoda, bo słowo ładne i wzniosłe, lecz w zestawieniu ze sztukami, jakie się dziś pisze i jak się te nowe, a i stare dziś wystawia, a więc bez podziału na akty, z rzadka z jakimkolwiek podziałem, np na części, słowo antrakt brzmi po prostu jak z innej bajki.

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1