http://forum.dep.pl/

Kulturgestalt seines Daseins /filozofia/
http://forum.dep.pl/viewtopic.php?f=1&t=14198
Strona 1 z 1

Autor:  Gucio [ 2009-05-27, 13:49 ]
Tytuł:  Kulturgestalt seines Daseins /filozofia/

Witam wszystkich :)

Mam zdanie z dziedziny filozofii i będę bardzo wdzięczna za pomoc :)

"Der antike Mensch erlebt die Stadt als die Überwindung des barbarischen Urzustandes und als die Kulturgestalt seines Daseins, als die Aufhebung der Ungeborgenheiten und Unsicherheiten, die den Naturmenschen bedrohten in der Regelmäßigkeit gesicherter Ordnung und so als die Heilsgestalt seines Daseins."

Jak przetłumaczyć tu "Kulturgestalt seines Daseins", "Heilsgestalt seines Daseins" i "in der Regelmäßigkeit gesicherter Ordnung"?

Autor:  karobi [ 2009-05-28, 02:19 ]
Tytuł:  Re: Kulturgestalt seines Daseins /filozofia/

Gucio napisał(a):
"Kulturgestalt seines Daseins", "Heilsgestalt seines Daseins" i "in der Regelmäßigkeit gesicherter Ordnung"?


zależnie od tego, jakie tłumaczenie pojęcia "Dasein" przyjmiesz


Dasein i Egzystencja [edytuj]
Punktem wyjścia dla ontologicznych analiz Heideggera jest pewien szczególny byt określany przez niego jako Dasein. Nazwa ta nie stanowi jedynie etykietki, lecz jest pełną metaforycznych odniesień konstrukcją, która w założeniu autora ma w jednym słowie kumulować rezultat złożonych analiz bytu do którego się odnosi. Z tego też względu jednoznaczne oddanie tego terminu w innym języku jest właściwie niemożliwe. W polskiej tradycji przyjęło się kilka tłumaczeń: Jestestwo, Przytomność, Bycie-tu-oto, Jawnobycie, Obecność.

W wielkim uproszczeniu, można przyjąć że Dasein to człowiek. Należy pamiętać jednak, że zestawienie to ma jedynie ułatwić zrozumienie o czym mowa, a stawianie znaku równości pomiędzy tymi terminami jest absolutnym błędem.

Dasein to byt, który jest w taki sposób, że odnosi się do Bycia, ujawnia ukryte niejako „za” Bytem Bycie. Innymi słowy przekracza Byt w kierunku Bycia. Ten specyficzny sposób Bycia, który jest dany Dasein, Heidegger określa słowem Egzystencja. Jako że Dasein jest punktem wyjścia analizy Heideggera, nosi ona miano analizy egzystencjalnej.

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Martin_Hei ... gzystencja

- "Kulturgestalt" rozumiem jako kształt nadany poprzez kulturę, a że chodzi o miasto, rozumiem to tak, że ów kształt odnosi się do miejsca, w którym się żyje (bytuje, egzystuje, jest obecnym; miasto jako kulturowo ukształtowane miejsce dla ezystencji)

- "in der Regelmäßigkeit gesicherter Ordnung" - chyba to sie odnosi do "Heilsordnung" i powinno być poprzedzone przecinkiem, inaczej nie rozumiem; miasto chroni człowieka przed tym, co zagrażało mu kiedyś, kiedy miast nie było, czyli: regularność zapewnionego porządku - w każdym razie tak to rozumiem; miasto daje poczucie bezpieczeństa, bo jako system (wieloraki) zapewnia regularność życia i ochronę tego porządku, jaki narzuca mieszkańcom; mieszkaniec miasta, podporządkowując się jego trybowi, jest chroniony jako część systemu, a to w rezultacie wpływa "kojąco", sprzyja egzystencji ("Heilsgestalt")
- ponieważ jednak "das Heil" znaczy również m.in. chwałę, można tu miasto rozumieć jako coś, co jest ku chwale egzystencji
- "Gestalt" - z tym słowem jest tu największy problem; nie wiem, jak ten proboblem rozwiązać, może można go po prostu obejść, czyli tłumaczyć raz jako miesjce, jak jako kształt, ukształtowanie, formę itp.

Autor:  Gucio [ 2009-05-29, 11:35 ]
Tytuł: 

Bardzo dziękuję :)
Mocno się zastanawiałam nad tym Dasein wg Heideggera, bo sam tekst pochodzi od Ratzingera, czyli zupełnie inny nurt, ale wydaje mi się, że tak czy siak trzeba iść w tym kierunku - bytu, egzystencji.
Dziękuję za obszerną i wnikliwą wypowiedź :)

Autor:  karobi [ 2009-06-01, 02:10 ]
Tytuł: 

ostrożnie z pojęciem "byt" - jest zbyt ogólne, żeby oddać nim "Dasein".
tu odnosi się ono wyraźnie do doczesności, do żywota, fizycznej, cielesnej obecności. egzystencji.

Autor:  klarax [ 2009-06-01, 16:36 ]
Tytuł: 

Dasein - to jest byt materialny; obecność, w przenośni - życie, żywot; Ratzinger używa tego w patetycznym znaczeniu pobytu na padole ziemskim :-)

Strona 1 z 1 Wszystkie czasy w strefie UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/